trende
trende

SRC1 Belgesi

14.02.2023
260
SRC1 Belgesi

SRC Nedir?

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre şirketinize kayıtlı otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, çekici tescilli araçlarınızı kullanan sürücülerin/şoförlerin alması gereken belge türüdür. Sürücülerin araç türüne uygun SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 ya da SRC5 belgelerinden en az birini veya birkaçını almaları kanuni zorunluluktur.

SRC1 Belgesi Nedir?

SRC1 Belgesi, Uluslararası ve Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı sürücü mesleki yeterlilik belgesidir. Yolcu taşıyan (Minibüs, otobüs ile) ticari araç sürücüleri için zorunlu belgedir.

SRC1 – Uluslararası ve Ulusal Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Eğitimi Kimlere Yönelik?

SRC1 Belgesini Uluslararası ve yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin alması zorunludur.

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne Göre (MADDE 36) Şoförlerde Aranacak Nitelik ve Şartlar:

Bu Yönetmelik kapsamındaki faaliyetlerde çalışan/çalıştırılan şoförlerin;

  1. Taşıtın niteliğine uygun sürücü belgesine sahip olmaları,
  2. İlgili mevzuatın öngördüğü mesleki yeterlilik belgesine (SRC-1, SRC-2, SRC-3, SRC4 Belgelerinden birine veya birkaçına) sahip olmaları,
  3. Büyük otobüs kullananlarının 26 yaşından gün almış olmaları,
  4. Büyük otobüs kullananlarının 66 yaşından gün almamış olmaları,
  5. Şoförlük mesleğine uygunluk bakımından bedensel ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından beş yılda bir almaları,
  6. Tehlikeli madde taşıyan taşıtları kullananlarının, ilgili mevzuatın öngördüğü eğitimi aldığını gösteren belgeye (ADR Belgesi/SRC5 Belgesi) sahip olmaları,
  7. Uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza almamış olmaları şarttır.

SRC1 Belgesi Alma Şartları Nelerdir? SRC1 Nasıl Alınır? 

Ehliyetlerini 2003 yılından sonra alanlar, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkilendirdiği “Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursu” Yetki Belgesine sahip kurumlardan eğitim almaları ve yine T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak sınavda başarılı (60 puan) olmaları gerekmektedir.

SRC1 Belgesi Fiyatları ve Sınav Hakları

  • SRC1 Belgesi Fiyatı: Güncel fiyatlar hakkında bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
  • SRC1 Belgesi Sınav Hakkı: Eğitim aldığınız dönemden itibaren peş peşe 4 kez sınava girme hakkınız oluşur. Girmediğiniz sınavlara girmiş sayılırsınız.
  • Örnek: Temmuz ayında eğitim aldıysanız, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim ayında sınav hakkınız olur. Bu sınavlardan birinde başarılı olamazsanız yeniden SRC2 Belgesi eğitimi almanız gerekir.
Whatsapp
Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp Destek Hattı
ADRTÜRK' e hoşgeldiniz, size nasıl yardımcı olabiliriz?