trende
trende

SRC2 BELGESİ

07.01.2023
810
SRC2 BELGESİ

SRC2 Belgesi– Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesidir. Yolcu taşıyan (Minibüs, otobüs ile) ticari araç sürücüleri için zorunlu belgedir.

SRC Nedir?

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre şirketinize kayıtlı otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, çekici tescilli araçlarınızı kullanan sürücülerin/şoförlerin alması gereken belge türüdür. Sürücülerin araç türüne uygun SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 ya da SRC5 belgelerinden en az birini veya birkaçını almaları kanuni zorunluluktur.

SRC2 BelgesiNedir?

SRC2 Belgesi, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı yapan sürücülerin almak zorunda olduğu mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC2 – Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Eğitimi Kimlere Yönelik?

SRC2 Belgesini;

 1. Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan sürücüler ve
 2. Otobüs, minibüs gibi ticari araçları kullanan sürücüler almalıdır.

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne Göre (MADDE 36) Şoförlerde Aranacak Nitelik ve Şartlar:

Bu Yönetmelik kapsamındaki faaliyetlerde çalışan/çalıştırılan şoförlerin;

 1. Taşıtın niteliğine uygun sürücü belgesine sahip olmaları,
 2. İlgili mevzuatın öngördüğü mesleki yeterlilik belgesine (SRC-1, SRC-2, SRC-3, SRC4 Belgesi) sahip olmaları,
 3. Büyük otobüs kullananlarının 26 yaşından gün almış olmaları,
 4. Büyük otobüs kullananlarının 66 yaşından gün almamış olmaları,
 5. Şoförlük mesleğine uygunluk bakımından bedensel ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından beş yılda bir almaları,
 6. Tehlikeli madde taşıyan taşıtları kullananlarının, ilgili mevzuatın öngördüğü eğitimi aldığını gösteren belgeye (ADR Belgesi/SRC5 Belgesi) sahip olmaları,
 7. Uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza almamış olmaları şarttır.

SRC2 Belgesi Alma Şartları Nelerdir? SRC2 Nasıl Alınır? 

Ehliyetlerini 2003 yılından sonra alanlar,  T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkilendirdiği “Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursu” Yetki Belgesine sahip kurumlardan eğitim almaları ve yine T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak sınavda başarılı (60 puan) olmaları gerekmektedir.

SRC2 Belgesi Fiyatları ve Sınav Hakları

 • SRC2 Belgesi Fiyatı :  Güncel fiyatlar hakkında bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
 • SRC2 Belgesi Sınav Hakkı: Eğitim aldığınız dönemden itibaren peş peşe 4 kez sınava girme hakkınız oluşur. Girmediğiniz sınavlara girmiş sayılırsınız.
 • Örnek: Temmuz ayında eğitim aldıysanız, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim ayında sınav hakkınız olur. Bu sınavlardan birinde başarılı olamazsanız yeniden SRC2 Belgesi eğitimi almanız gerekir.
Whatsapp
Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp Destek Hattı
ADRTÜRK' e hoşgeldiniz, size nasıl yardımcı olabiliriz?